Ashoka Türkiye
5 min readMay 10, 2021

Şimdi ve Burada: Sosyal Girişimcilik Günü 2021

Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimcilik platformu Ashoka’da, Türkiye’nin sosyal girişimcilerini ve alanı desteklemek isteyen aktörlerini bir araya getiren Sosyal Girişimcilik Günü’ne dört senedir ev sahipliği yapıyoruz.

Son iki senedir çevrimiçi gerçekleşen Sosyal Girişimcilik Günü’nde amacımız, sistem dönüşümü için çalışan katılımcılara sosyal girişimcilik ve sistem dönüşümü konularında ilham vermek, kullanabilecekleri somut araç ve yöntemler ile tanıştırmak, yeni ilişkiler kurmalarını sağlamak ve yeni ağlar örmek. Bu sene, Galata’dan New York’a uzanan, 20’den fazla şehirden 150’nin üstünde katılımcı, saat farkı, sokağa çıkma yasağı, tam kapanma demeden iki gün boyunca etkinliğimize katıldı.

Sosyal Girişimcilik Günü 2021 Katılımcıları

Ana oturumlarımız Youtube yayınlarıyla sanal odanın dışında da izleyiciler ile buluştu:

Etkinliğimiz Ashoka Fellow’u ve Mekânda Adalet Derneği Koordinatörü Yaşar Adanalı ile Ashoka Türkiye Eş Direktörü İstem D. Akalp’in Galata’dan Dünyaya: Postane İstanbul konuşması ile başladı. Yaşar bizi restorasyonunu üstlendiği Postane İstanbul’u gezdirdi ve bir süreliğine sanal odalarımızdan çıkıp Galata’nın tarihini ve kokusunu içimize çekmemize yardımcı oldu:

Ardından onur konuklarımızdan ve Systems- Led Leadership Kurucusu Daniela Papi Thornton, İhtiyaç Haritası Kurucu Ortağı Mert Fırat ile Sosyal Girişimcilikte Yeni Bir Eşik: Sistem Liderliği sohbetinde Kamboçya’da başlayan sistem dönüşümü yolculuğunu konuştu:

Etkinliğin ikinci gününde Teyit’in kurucusu Ashoka Fellow’u Mehmet Atakan Foça’nın moderatörlüğünü üstlendiği Şimdi ve Burada: Dünya Nasıl Değişir? oturumunda onur konuklarımızdan Ashoka Senior Fellow & Solution Journalism Network Kurucusu David Bornstein çözüm odaklı gazeteciliğin öneminden bahsetti:

Sosyal girişimcileri, ekosistem paydaşlarını ve iş dünyası liderlerini bir araya getiren Sosyal Girişimcilik Günü’nü Ashoka Fellow’u ve Uçan Süpürge Vakfı Kurucusu Halime Güner, Uçan Süpürge Vakfı Proje Koordinatörü Ceren Kurt ve Oyuncu Damla Sönmez’in Kuşaklararası Kadın Örgütlenme Deneyimi sohbeti ile kapattık:

Ana oturumlarımız ile beraber, katılımcılar uzmanların ev sahipliği yaptığı atölyelerde ilgilendikleri konularda derinleşme ve ağ kurma fırsatı buldular:

Systems- Led Ladership Kurucusu Daniela Papi Thornton ile Etki Uçurumu Kanvası,

Vuslat Foundation Direktörü Merve Çağlar ve Danışman Cihan Koral ile Can Kulağıyla Dinlemenin Dönüştürücü Etkisi,

Abdi İbrahim İletişim, Sürdürülebilirlik ve Kamu İlişkileri Direktörü M. Oğuzcan Bülbül, Ashoka Küresel Ortaklıklar Kıdemli Yöneticisi Yeleka Barrett, Ashoka Fellow’u ve Mikado Danışmanlık Kurucusu Serra Titiz ve Impact Hub İstanbul Kurucu Ortağı Ayşe Sabuncu ile Sağlıkta Sosyal İnovasyon: Geleceği Birlikte İyileştiriyoruz,

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Eş Kurucuları Pınar Öncel ve Tuna Özçuhadar, Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Uluslararası İletişim Direktörü Anastasia Laukkanen, Climate Interactive’den Sibel Eker ve Adem Delibaş ile EN-ROADS İklim Atölyesi,

Ashoka Globalizer Programı Sistemler Birimi Eş Lideri Olga Shirobokova ile Kamu ve Sosyal Girişim Ortaklıkları,

Ashoka Avusturya Program Direktörü Alexander Kesselring ile Sosyal Girişimlerde Ölçeklenme,

KUSIF Yönetici Direktörü Gonca Ongan, Vehbi Koç Vakfı Özel Projeler Yöneticisi Seçil Kınay Yılmaz, İstasyonTEDÜ Sosyal İnovasyon Merkezi Projeler Koordinatörü Sinem Gökçe, TSGA İletişim Sorumlusu Çiğdem Toparlak ve Sistem Girişimcisi Merve Kavas ile Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı: Köprüler Kurmak,

Ashoka Senior Fellow & Solution Journalism Network Kurucusu David Bornstein ile Doğru ve Yanlışın Ötesinde: Çözüm Gazeteciliği Üzerine Küresel Bir Kampanya,

Ashoka Türkiye Fellow Seçim Süreci Lideri Merve Nur Okutan ile Sistem Dönüşümü,

Egon Zehnder İstanbul Ofis Lideri Ayşe Güçlü Onur ile Yeni Normalde Organizasyonel Yılmazlık

Sosyal Girişimcilik Günü 2021 etkinlik değerlendirme formunu dolduran katılımcılar, sosyal girişimcilik ve sistem dönüşümü konularında ilham almak ve içgörü toplama, fark yaratma yolculuklarında kullanabilecekleri somut araç ve yöntemlerle tanışma ve son olarak yeni ilişkiler ve bağlantılar kurma beklentilerinin karşılandığını paylaştı.

Lise öğrencilerine alan açtığınız için çok teşekkürler. Onların katılımcı olmanın ötesinde emekçi olarak bu deneyimi yaşamaları zihinlerinde ve kalplerinde çok anlamlı bir yol açtı. İyi ki varsınız. Bolluk, bereket, bağlantı merkezisiniz. Hepinizin emeklerine sağlık. Postane çok heyecanlı 😊

Aslında nereden başlasam bilemiyorum. Çok güzel duygular içindeyim. Bir renkle ifade etmek istesem mavi olurdu bu renk. Harika iki gün geçirdim sayenizde. Ana oturum ve atölye içerikleri tam ihtiyacıma yönelikti. Bir sürü notlar aldım. Ekibimle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. + Büyük ve küçük grup odaları çok bütüncül bir resim oluşturdu. Küçük gruplarda da harika insanlarla tanıştım. Ana oturumlar, atölyeler ve aynı odada olduğum hikayesini dinlediğim insanlar benim için ilham oldular. + İlk defa bir zoom etkinliğinde bu kadar zengin araçların kullanıldığını deneyimledim: mekân, müzik, resim ve daha fazlası. Çok kucaklayıcı hissettirdi. Etkinliğin akışkan bir yapısı vardı. Bu akışkanlık ve yapı genel atmosferi de pozitif olarak etkiledi. Bizi de daha rahat içine aldı. Kapanışta şarkı listesi fikri bile bunu kanıtlıyor.

Sosyal Girişimcilik Günü’nde, bu sohbet ve atölyelerin yanı sıra, Abdi İbrahim; Mikado Danışmanlık, Impact Hub İstanbul ve Ashoka Türkiye ile birlikte sağlık ve ilaç alanında çalışan sosyal girişimcileri desteklemek, sosyal fayda odaklı fikirleri güçlendirmek ve artırmak ve alanın potansiyelini anlamak üzere “Social Innovation in Health & Life Sciences: We Heal the Future” yani “Sağlıkta ve Yaşam Bilimlerinde Sosyal İnovasyon: Geleceği İyileştiriyoruz programını başlattığı müjdeledi. Başvuru süreci 9 Temmuz 2021’de tamamlanacak olan programla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Buluşma boyunca Ashoka Türkiye Ülke Direktörleri Zeynep Meydanoğlu ve İstem D. Akalp sözlü olarak, Vehbi Koç Vakfı Özel Projeler Yöneticisi Seçil Kınay ise sanat eserleriyle hasat yaptı.

Seçil Kınay’ın galerisi için tıklayın
Seçil Kınay’ın galerisi için tıklayın
Seçil Kınay’ın galerisi için tıklayın
Seçil Kınay’ın galerisi için tıklayın

Sosyal Girişimcilik Günü katılımcılarının sevdikleri şarkılardan bir şarkı listesi hazırladık. Bugünlerde katılımcılarımıza iyi gelen şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

Sosyal Girişimcilik Günü’nü destekleriyle mümkün kılan etkinlik ortağımız Vehbi Koç Vakfı’na, Ashoka Topluluk Fonu destekçimiz Aslı Atay’a, atölye ortağımız Abdi İbrahim’e, tüm katılımcılara, atölye sahiplerine ve samimi sohbetleriyle bize ilham veren konuşmacılara gönülden teşekkür ediyoruz.

Ashoka Türkiye

Ashoka, sistem değiştirici potansiyele sahip sosyal girişimcileri bir araya getiren ve destekleyen küresel bir sivil toplum kuruluşudur.