Belirsizliğin Ortasından Sistem Dönüşümüne: Sosyal Girişimcilik Günü 2020

İstem D. Akalp- Ashoka Türkiye Sosyal Girişimcilik Programı

Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimcilik platformu Ashoka’da, Türkiye’nin sosyal girişimcilerini ve alanı desteklemek isteyen aktörlerini bir araya getiren Sosyal Girişimcilik Günü’ne üç senedir ev sahipliği yapıyoruz. Sosyal Girişimcilik Günü’nde amacımız, sistem dönüşümü için çalışan katılımcıların sosyal girişimcilik ve sistem dönüşümü konularında ilham almalarını, çalışmalarında kullanabilecekleri somut araç ve yöntemlerle tanışmalarını, yeni ilişkiler ve bağlantılar kurmalarını sağlamak. Sosyal Girişimcilik Günü’nde bu sene odalardan ekranlara taşındık, 200’ün üzerinde katılımcıyı farklı zaman dilimlerinden birbirine bağladık.

2020’nin 28 Nisan’ını aylar öncesinden takvimlerimize işaretlemiş, günü tasarlamaya başlamıştık. Mart ayında, herkes gibi Ashoka Türkiye ekibi olarak biz de kendimizi önden tahmin etmesi imkânsız kararlar verirken bulduk. Birisi de amacı her şeyin ötesinde sistem dönüşümü için çalışan aktörleri arasında bağlar kurmak olan bu etkinliği toplantı odalarından ekranlara taşıma kararıydı. Ekipçe bu kararı verirken neye güvendiğimizi hatırlıyorum: hepimize! Bildiklerimizi yeniden öğrendiğimiz, belirsizliği bağrımıza bastığımız bugünlerde, 5 farklı ülkeden, 200’ün üstünde katılımcı bir araya geldi ve “Herkes Fark Yaratabilir” dedi.

İki gün boyunca uzman atölyelerinin yanı sıra katılımcıların ilham alacağı ve Herkes Fark Yaratabilir vizyonunda ortaklaşacağı sohbetler dinledik. Youtube yayınlarıyla bu sohbetler sanal odanın dışında da izleyiciyle buluştu:

Ashoka Fellow’u ve küresel ölçeklenme konusunda en deneyimli sosyal girişimcilerden, Child Finance International ve One Family Foundation’ın kurucusu Jeroo Billimoria ve Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu’nun sohbeti: Belirsizliğin Ortasından Sistem Dönüşümüne’de Jeroo’nun sosyal girişimcilik hikayesinin yanı sıra farklı sektörlerle birlikte çalışma deneyimini dinledik.

1990’ların başından bugüne, hayatını kadının insan hakları konusunda sistem dönüşümüne adamış Ashoka Fellow’u Nebahat Akkoç’un, Melis Alphan’la sohbetine kulak verdik:

Türkiye’nin dönüm noktalarını kendi araçlarıyla okuyan ve anlatan Konda Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdı ve Mirgün Cabas’ın sohbetiyle gerçekçi iyimserliğimizi perçinledik:

Farklı sektörlerden, alanlardan ve toplumsal arkaplanlardan sistem dönüşümü aktörlerini buluşturan Sosyal Girişimcilik Günü’nü, elinden gelenin en iyisini yapan FFF aktivisti Selin Gören ve Good4Trust’ın kurucusu Ashoka senior fellowu Dr. Uygar Özesmi’nin sohbetiyle noktaladık:

Bu ilham veren sohbetlerin yanı sıra katılımcılar uzmanların ev sahipliği yaptığı atölyelerde ilgilendikleri konularda derinleşme ve ağ kurma fırsatı buldular:

· Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı, Ashoka Support Network (ASN) üyesi Faruk Eczacıbaşı ve Ashoka Fellow’u Burak Arıkan ile Ağlardan Öğrenmek: Daha Yeni Başlıyor

· Ashoka Support Network üyesi ve Kearney İstanbul’un yönetici Sean Wheeler, Kearney İstanbul ekibinden Onur Okutur ve Özgün Yanaz ile Covid-19’un Ekonomiye Etkileri ve Sosyal Girişimcilere Getirdiği Fırsatlar

· Ashoka Fellow’u Jeroo Billimoria ile İş Dünyası Sosyal Girişimlerle Nasıl Birlikte Çalışabilir? Catalyst 2030

· Ashoka Fellow’u, Teyit’in kurucusu Mehmet Atakan Foça ile Dijital Minimalizm

· imeceLAB yöneticisi Zeynep Çelik ile Toplumsal Dönüşüm için Gençlik Hareketi

· ERG Eğitim Laboratuvarı Koordinatörü Suat Kardaş ile Toplumsal Dönüşüm için Kolektif Etki

· Ashoka Fellow’u, b-fit’in kurucusu Bedriye Hülya ile Toplumsal Dönüşüm için Kendine Bakmak

· Ashoka Türkiye’den Merve Nur Okutan ile Sistem Dönüşümü

· Ashoka Hong Kong’dan Mark Cheng ve Egon Zehnder İstanbul Ofis Lideri Ayşe Güçlü Onur ile A’dan Z’ye Sosyal Girişimcilik ve Sosyal Finans

· Ashoka Fellow’u, Mekanda Adalet Derneği’nin kurucusu Yaşar Adanalı ile Toplumsal Dönüşüm için Katılımcı Tasarım

Yukarıdaki araçların yanı sıra, Sosyal Girişimcilik Günü katılımcılarının %90’ı ilhamla, %70 ise işbirliği yapabilecekleri yeni bağlantılarla çalışmalarına devam edeceklerini belirtti:

Bu süreçte katıldığım ilk çevrimiçi konferans oldu. Bütün Ashoka ekibini hem altyapı hem de içerik olarak bu kadar kusursuz bir etkinlik gerçekleştirdiği için tebrik ve teşekkür ederim. Bu 2 günde büyük resmi daha iyi görebilmeme, kendimde ve işimde neleri farklı yapabileceğimi sorgulamama ve geleceğe daha umutla bakabilmeme olanak sağlayan birçok an oldu!

Bu zor zamanlarda mükemmel bir organizasyondu. Fiziksel anlamda bir arada olamasak da küçük odalara alıp bizleri tanıştırmanız daha iyi iş birlikleri yapabilmemize vesile oldu. Sosyal Girişimcilik Günü ile yeni kelimeler, kavramlar kazandım. Duymadığım fark yaratmış kişileri tanıdım ve araştırmaya koyuldum. Eksiklerimi görme fırsatı yakaladım. Emeği geçen tüm ekibe sonsuz sevgi dolu teşekkürlerimi iletiyorum.

Sosyal Girişimcilik Günü’nde, bu sohbet ve atölyelerin yanı sıra, Ashoka Network Intelligence Fund’ın da açılışını yaptık. Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı ve Ashoka Support Network (ASN) üyesi Faruk Eczacıbaşı’nın değerli katkılarıyla başlayan Ashoka Network Intelligence Fund ile, Ashoka’nın küresel ve Türkiye’deki sosyal girişimci, destekçi ve partner ağından daha etkin faydalanabilmesini ve ağ etkisini derinleştirmesini hedefliyoruz.

Buluşma boyunca Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu sözlü olarak, Vehbi Koç Vakfı Özel Projeler Yöneticisi Seçil Kınay ise sanat eserleriyle hasat yaptı. Seçil Kınay’a, programın ikinci günü Emre Güzel de katıldı.

Sosyal Girişimcilik Günü’nü destekleriyle mümkün kılan etkinlik ortağımız Vehbi Koç Vakfı, Topluluk Fonu destekçimiz Aslı Atay, atölye ortaklarımız Kearney ve Zorlu Holding ve tasarım ortağımız Pikan Ajans’a; Ashoka Network Intelligence Fund destekçisi Faruk Eczacıbaşı’na, tüm katılımcılara, atölye sahiplerine ve samimi sohbetleriyle bize ilham veren konuşmacılara gönülden teşekkür ediyoruz.

Ashoka, sistem değiştirici potansiyele sahip sosyal girişimcileri bir araya getiren ve destekleyen küresel bir sivil toplum kuruluşudur.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store