Covid-19 Günlerinde Sosyal Girişimcilik

İstem D. Akalp ve Ashoka Türkiye Ekibi

Ashoka Türkiye Ekibi: Zeynep, Çiğdem, İstem, Ezgi, Ceren, Merve Nur

Bedensel, zihinsel ve ruhsal bağışıklığımızı güçlü tutmak için özel çaba sarf ettiğimiz bu dönemde, Ashoka dünyasında Covid-19 ile ilgili alınan önlemleri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Uzmanlar, virüsün yayılmaması için proaktif olarak çaba sarf etmemiz gerektiği yönünde hemfikir. Devletlerden, sağlık kuruluşlarından, sivil oluşumlardan beklenenlerin yanı sıra, bireyler olarak da üstümüze düşenler var.

Geçtiğimiz hafta Teyit’in kurucusu Mehmet Atakan Foça ile birlikte, kendimizi ve ekosistemimizi korumak için atabileceğimiz bireysel ve kurumsal önlemleri paylaştığımız bir Zoom toplantısı düzenledik. Katılamayanlar için kayıt aldık. Buradan ulaşabilirsiniz.

Ashoka ile ilgili etkinliklere gelecek olursak,

 • 25 Mart 2020 Perşembe günü 16.00–18.00 saatleri arasında Ashoka Fellow’u Burak Arıkan ev sahipliğinde İçgörüden Sistem Dönüşümüne buluşmasını zoom.us üzerinden çevrimiçi yapıyoruz. Burak Arıkan, Graph Commons adlı ücretsiz ve kullanıcı dostu teknolojiyle haritalama metotlarını kullanarak herkes tarafından erişilebilen ve katkıda bulunulabilen bir veri platformunun geliştiricisi. Graph Commons sayesinde kişiler ve kurumlar arasındaki ilişkileri gösteren ağ haritalarını oluşturmak, analiz etmek ve içgörüler çıkarmak kolaylaşıyor. Bu e-buluşmada, Burak Arıkan’ın Graph Commons’ı yaratma yolculuğunda edindiği içgörüleri dinleyeceğiz, sivil veri oluşumlarının ve veri dayanışmalarının toplumun köklü sorunlarına nasıl çareler üretebileceğinin örneklerini göreceğiz. Birbirimize -istesek de istemesek de- ne kadar bağlı olduğumuzu gördüğümüz bu günlerde ağ etkisinin getirdiği fırsatları birlikte değerlendireceğiz. Detaylar ve başvuru için bu formu doldurabilirsiniz.
 • 28 Nisan ve 29 Nisan 2020'de, bu sene üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz, fark yaratan sosyal girişimciler ve iş dünyası liderlerine ilham, yeni araçlar ve bağlantılar sunacağımız Sosyal Girişimcilik Günü’nü online olarak gerçekleştiriyoruz. Bu seneki onur konuğumuz, Belirsizliğin Ortasından Sistem Dönüşümüne konusuyla Ashoka Fellow’u ve One Family Foundation Kurucusu Jeroo Billimoria! Şimdilik bu tarihleri takviminize not edip, başvuru ve katılım detaylarını sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Geçen sene ev sahipliği yaptığımız Sosyal Girişimcilik Günü’nden izlenimleri buradan izleyebilirsiniz.

Ashoka ekibi olarak aldığımız bazı önlemler (etkinlik, seyahat, toplantı, iletişim, fiziksel alan başlıklarında):

 • Bir Covid-19 çalışma/iletişim/karar ekibi belirledik. Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu ve Sosyal Girişimcilik Programı Direktörü İstem D. Akalp hem Ashoka Global’deki gelişmeleri yakinen takip ediyor, hem de aksiyon planı hazırlayıp ekiple paylaşıyor. Hafta başında mutlaka, gün içinde gerektikçe Covid-19 ile ilgili yol haritamızı güncelliyoruz.
 • Evsahipliği yaptığımız etkinlikleri Nisan sonuna kadar çevrimiçi buluşmalara çeviriyoruz. Davetli olduğumuz geniş katılımlı etkinliklere toplumsal sorumluluğumuz gereği katılmayacağımızı bildiriyoruz (ki biz bildirmeden iptal edilmeye başladılar).
 • İş nedenli şehirlerarası ve uluslararası seyahatleri Nisan sonuna kadar durdurma kararı aldık. Nisan sonuna kadar kişisel sebeplerle seyahat edecek ekip arkadaşlarımız, 14 gün boyunca evden çalışmayı kabul ederek bu adımı atacak.
 • Bu dönemde, Covid-19’un kendisi kadar, yanında getirdiği panik ve yanlış bilgi için de aklıselim bir şekilde önlem almak gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle bilgi kaynaklarımızın güvenilir olduğundan emin oluyoruz. Covid-19 ile ilgili haberleri Teyit’ten, Dünya Sağlık Örgütü’nden, Sağlık Bakanlığı’ndan ve TTB’den takip ediyoruz. Topluluğumuzda haber paylaşırken hem duygusal, hem zihinsel bir filtreden geçirerek, yettiğince ve gerektiğince paylaştığımızdan emin oluyoruz.
 • Ekip üyelerimizin tamamının acil durum kontaklarını hepimizin erişebileceği bir bağlantıda tutuyoruz, acil durum kontaklarımızda da ekibimizden iki kişinin iletişim bilgileri bulunuyor.
 • Ekip üyeleri olarak fiziksel, zihinsel ve duygusal iyi olma halimizi bilinçli bir şekilde gözlemlemeye vakit ayırıyoruz.

Uzaktan çalışmaya karar verdiğiniz noktada, ekiplerinizle işbirlikçi, verimli şekilde çalışmanız için ipuçları:

 • Her sabah ve akşamüstü aynı saatte güne başlamak için gün başlangıcı (check-in) ve gün bitimi (check-out) toplantıları koymak,
 • Evden çalışmak için özel bir çalışma alanı yaratmak,
 • Çalışırken mola vermek, hareket etmek, koşullar elveriyorsa günde 1 kez açık havaya çıkmak,
 • Mesai saatlerini uzatmamak,
 • Hangi iş üstünde çalıştığınızla ilgili ekip arkadaşlarınızı sıkça bilgilendirmek,
 • İyi internet, online çalışma araçları gibi teknolojilere bütçe ayırmak

Umuyoruz bu bilgiler sizler ve ekipleriniz için faydalı olur. Böyle zamanlar, birbirimizle ne kadar bağlantıda olduğumuzu gün yüzüne çıkarmak için birer fırsat da sunuyor. Siz de kendiniz, ekipleriniz ve işiniz için aldığınız önlemleri, çözümleri paylaşırsanız bu koşullarda da dayanışmaya devam edebiliriz.

Henüz olmadıysanız, Teyit’in Covid-19 e-bültenine bu bağlantıdan abone olabilirsiniz.

Hepinize, yakınlarınıza sağlıklı günler diliyoruz!

Ashoka, sistem değiştirici potansiyele sahip sosyal girişimcileri bir araya getiren ve destekleyen küresel bir sivil toplum kuruluşudur.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store